sâmbătă, 24 mai 2008

H-T. Lee vs M. Safin

La turneul de la Los NAgeles s-a ajuns in faza sferturilor de finala. Un meci interesant este cel dintre coreeanul Lee si rusul Marat Safin. Se poate spune despre Lee ca este un adept perfacet al suprafetei de joc de la acest turneu: hard-ul. Majoritatea meciurilor jucate de Lee in cariera sa au fost pe hard, de unde rezulta ca acest coreean are un stil specific si ca doreste sa faca performanta pe aceasta suprafata. Anul acesta nu a jucat prea mult, insa anul trecut recordul sau este pe hard este de-a dreptul incredibil: 48 victorii si 15 infrangeri , dintre care 28 de meciuri au fost in turnee principale. Despre Marat Safin se poate spune ca joaca bine pe toate suprafetele, insa tinde sa aiba performante mai bune pe hard sau carpeta. Insa in sezonul 2007 nu a aratat nimic impresionant, poate doar o semifinala la Las Vegas, in rest destul de sters. In primele 2 tururi de la Los Angeles a trecut greu, in trei seturi, de doi adversari care nu pareau prea periculosi... poate doar Chris Guccione in fata caruia a castigat in tiebreak in decisiv. In opinia mea, Lee este capabil sa ii ia cel putin un set lui Safin, sau daca nu sa joace macar un tiebreak.. Un scor de 6-7 4-6 ar fi perfect in cazul in care s-ar impune rusul. Bafta!!